Priser til idrætsudøvere og foreningsfolk

Ved et festligt arrangement i Schweizerhalle i Tønder er vindere af mesterskaber og aktive foreningsfolk i hele Tønder Kommune blevet hædret.

Kultur- og Fritidsudvalget og Folkeoplysningsudvalget ønskede med arrangementet at påskønne og anerkende de fornemme præstationer og den store frivillige indsats i foreningslivet.

Jørgen Popp Petersen, formand for Kultur- og Fritidsudvalget, og Keld Stenger, formand for Folkeoplysningsudvalget, overrakte de mange priser.

Følgende fik priser:

Sønderjysk mesterskab:

Ballum IF, atletikafdelingen:
Johanne Grue, løb, Sophie Lander Frisk, kuglestød, Sean Kieffer Eichner, løb, Liane Hesler Filtenborg, kuglestød, Simon Frisk Kristensen, løb og kuglestød, Freya Hesler Filtenborg, højdespring

Trænere for atletikudøverne: Rita Brodersen, Anna Marie Kristensen, Birte Frisk Kristensen

Øster Højst Ungdoms- og Idrætsforening:
Rasmus Schæfer, kuglestød og spydkast, Tine Bucka Johanning, spydkast

Løgumkloster Løbemotion:
Theis Andersen, cross

Løgum Idrætsforening, håndboldafdelingen:
Håndbold U12, drenge: Christian Zimmermann, Kasper Kjær, Casper Bendixen, Kasper Meggers, Simon Hansen, Mikkel Zeberg Sørensen, Benjamin Jensen, Søren Kousgård, Noah Carlsen-Rausch, Jens Peter Madsen, Jeppe Thomsen, Rasmus Degn, Simon Jensen, Kasper Carlsen-Rausch
Trænere: Anita og Dirk Carlsen-Rausch

Regionsmesterskab:

Tønder Sportsforening, fodbold:
Fodbold U14, drenge, A-rækken: Zean Dalügge, Viktor Korff, Mads Østergaard, Marius Møller, Noah Wendicke, Magnus S. Andersen.
Træner: Kim Dalügge

Fodbold U13, piger, A-rækken: Line Roth, Stine K. Wittenkamp, Josefine Brinkvang, Lærke Winblad, Camilla Barzel, Mathilde Pabst, Cecilie Pabst, Signe Paulsen
Trænere: Kim Wittenkamp, Kenn Rotcher

Højer Idrætsforening og Tønder Sportsforening, fodbold
Fodbold, U16, piger, A-rækken: Jasmin Dalügge, Sophie Feddersen, Lenea Hansen, Katrine Beck, Emilie Nissen, Maja Kjelgaard
Træner: Kim Dalügge

Agerskov Sogns Ungdomsforening, fodboldafdelingen
Fodbold, U14, C-rækken: Alexander Hellmann, Jacob Holm Matzen Jeppe Waje, Jonatan Jørgensen, Marcos Demant Justesen, Mikkel Olesen, Peder Hansen, Rasmus Pedersen, Remco Blom
Træner: Steffen Møller Jessen

Jysk mesterskab:

Ellum Ungdoms- og Idrætsforening
Phillip Brinkmann, BMX ekspert, 12 år
Trænere: Jakob Mikkelsen, Jesper Johnsen, Klaus Johnsen

Tønder BMX-Klub
Philip Hyldtoft, BMX

Landsmesterskab:

Tønder BMX Klub
Laura Haagensen, BMX

Danmarksmesterskab:

Agerskov Ravne
Spejder–Juniorfejden: Mikkel Jensen, Freja Laursen, Jasmin Koci, Malou Andersen

Nordisk mesterskab:

Ellum Ungdoms- og Idrætsforening
Klaus Johnsen, BMX for cruiser 17-24 år

Europamesterskab:

AB Dance
Laurits Juhl-Boisen og Mathilde Juhl-Boisen, Junior Team Super Star International

Skærbæk Motorklub
Jonas Knudsen, 85 cc speedway

Kenneth B. Jürgensen, 250 cc speedway

Verdensmesterskab:

Skærbæk Motorklub
Esben Hjerrild, 85 cc speedway

Mads Hansen, 250 cc speedway

Ungdomspris:

Lærke Bæk Nielsen, Toftlund Idrætsforening, gymnastikafdelingen
Julie Petersen, Alexander Hüttmann, Keke Nissen, Emil Henneberg og Oskar Jonathan Kjær, Tønder Live Rollespil

Leder-, instruktør- og trænerpris:

Simon Stenger, Frifelt Sportsforening, gymnastikafdelingen
Glenny Sloth Ketelsen, Kloster Spejderne
Michael Bruhn og Andy Petersen, Minami Karate Dojo
Anja von Ozenski, Brøns Ungdoms- og Idrætsforening
Steffen Møller Jessen, Agerskov Sogns Ungdomsforening, fodboldafdelingen
Erling Bork, KFUM-Spejderne i Abild

Foreningsindsatspris:

Jytte Kristensen, Ballum Idrætsforening
Jens Buch-Nielsen og Lars Buch-Nielsen, FDF Tønder
Pia Johnsen, Bredebro Idrætsforening, skytteafdelingen
Per Løbner Thaysen, FDF Bredebro
Flemming Nissen Søndergaard, Skærbæk Håndboldklub
Aktivitetsudvalget i Løgum IF Håndbold: Tove Westergaard, Hanne Ferslev, Bjarne Christensen

Fotos: Bjarne Lund Henneberg