Opstillede kandidater

Følgende lister og kandidater er opstillet til kommunalvalget i Tønder Kommune:

A. Socialdemokratiet

Peter Christensen
Eike Albrechtsen
Henrik Mehlsen
Frede Jensen
Flemming Gjelstrup
Henning Gad
Elisabeth Simonsen
Mette Nielsen
Jens Nissen
Tage Sørensen
Kim Printz Ringbæk
Mimi Lytje
Ulla Hansen
Harald Christensen
Flemming Prasse
Susanne Sørensen
Elly Sørensen

Socialdemokratiets hjemmeside

B. Radikale Venstre

Morten Gliemann, Tønder

Radikale Venstres hjemmeside

C. Det Konservative Folkeparti

Anette Abildgaard Larsen, Tønder
Allan Poulsen, Tønder
Anette Konstmann, Bredebro
Thomas Nordsted Sørensen, Løgumkloster
Bo Hersbøll, Højer
Lau Nørgaard, Skærbæk

Det Konservative Folkepartis hjemmeside

D. Nye Borgerlige

Betina N. Pedersen, Toftlund
Carl E. Michelsen, Tønder

Nye Borgerliges hjemmeside

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Mathilde Ziefeldt, Tønder
Bjarne Lund Henneberg, Tønder
Christina Naphat Vincent Møller, Abild
Emilie Nyborg, Tønder
Signe Roesen Kristensen, Tønder

SFs hjemmeside

I. Liberal Alliance

Claus Hansen, Løgumkloster
Birthe Frikke, Arrild
Per Jacobsen, Tønder
Bent Frikke, Arrild
Allan Svendsen, Rømø
Jan Agermose, Tønder

Liberal Alliances hjemmeside

K. Kristendemokraterne

Gert Brennalt

Kristendemokraternes hjemmeside

L. Borgerlisten

Thomas Ørting Jørgensen, Tønder
Neel Rudebeck, Tønder
Christian Schulz, Øster Højst
Svend Chrestensen, Løgumkloster
Nicolai Aabling, Skærbæk
Kasper Sørensen, Tønder

Borgerlistens hjemmeside

O. Dansk Folkeparti

Bent Paulsen
Jan Voss Hansen
Charlotte Gugolka
Harry Sørensen
Thorkild Petersen
Claus Gumprecht
Søren Malchow
Niels Hattens
Lene Baggesø Fruerboel
Anton Lund

Dansk Folkepartis hjemmeside

S. Slesvigsk Parti

Jørgen Popp Petersen, Søvang
Louise Thomsen Terp, Tønder
Anita Carlsen-Rausch, Løgumkloster
Leif Hansen, Løgumkloster
Jannek Christian Langert, Tønder
Marieke Heimburger, Tønder
Karin Müller, Tønder
Hauke Grella, Højer
Uwe Matzen, Løjtved
Irene Feddersen, Rørkær
Rasmus B. Jessen, Tønder
Christian Andresen, Sæd
Peter Sönnichsen, Højer
Dirk Andresen, Tønder
Volker Heesch, Højer

Slesvigsk Partis hjemmeside

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Henrik Frandsen
Mette Bossen Linnet
Jens Thysen
Irene Holk Lund
Allan Skjøth
Søren Rødgaard Henriksen
Leif Høeg Jensen
Daisy Dahl
Niels Feddersen Dahlmann
Kim L. Tygesen
Karl Henning Clausen
René Andersen
Preben Linnet
Poul Erik Kjær
Pia Dyring Lassen
Johan Boysen
Jesper Steenholdt
Susanne Linnet
Mathias Knudsen
Kjeld Callesen
Carl-Erik Nielsen
Kjeld Jacobsen
Christian Hansen
Bo Jessen
Anita Uggerholt Eriksen
Jens Møller
Flemming Borg
Lisbeth Bang Pedersen
Pia Hedegaard Kristensen
Jimmi Nielsen
Agner Petersen
Anne Helene Lund
Peter Aage Nielsen
Tom Marquardsen
Poul Erik Henriksen

Venstres hjemmeside

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

1. Holger Jens Petersen, Møgeltønder
2. Claus Højsgaard, Løgumkloster
3. Tina Evald Kær, Skærbæk
4. Simone Mørck Højsgaard, Tønder
5. Jan Sørensen, Øster Højst
6. Liselotte Petersen, Møgeltønder
7. René Wissendorf Christoffersen, Skærbæk

Enhedslistens hjemmeside

Å. Alternativet

Peter Beiter Andresen, Tønder
René Buur Kjøller, Tønder
Henrik Møller, Tønder

Alternativets hjemmeside

Valgforbund:

Der er indgået følgende valgforbund til valget til Kommunalbestyrelsen.

1: Liste C+D+I+K+S
Det Konservative Folkeparti
Nye Borgerlige
Liberal Alliance
Kristendemokraterne
Slesvigsk Parti

2: Liste B+F+Ø
Radikale Venstre
SF – Socialistisk Folkeparti
Enhedslisten – De Rød-Grønne

3: Liste O+V
Dansk Folkeparti
Venstre, Danmarks Liberale Parti

Siden er opdateret:
19.10.2017